ماشین جوجه کشی ماشینی است که می تواند همچون پرنده مادر عمل کند و تخم مرغ های بارور را در شرایط مطلوب به جوجه تبدیل کند. در دستگاه جوجه کشی شرایط دمایی، رطوبتی، تهویه و چرخش اهمیت دارد.

ماشین جوجه کشی خانگی    ماشین جوجه کشی صنعتی     دستگاه جوجه کشی

 

 

 

 

 

جوجه‌کشی به دو روش طبیعی و مصنوعی انجام می‌شود:

جوجه‌کشی طبیعی:

  پرنده ی مادر بر اساس غریزه (کرچ شدن) آمادگی خود را با یکسری علائم نشان می‌دهد که با قرار دادن تعداد مشخصی تخم تحت شرایط خاص میتوان اقدام به جوجه‌کشی به روش طبیعی کرد که البته امروزه زیاد مرسوم نیست، اما در روش مصنوعی میتوان با فراهم آوردن شرایطی مشابه شرایط طبیعی اقدام به جوجه‌کشی نمود.

جوجه کشی مصنوعی:

جوجه کشی مصنوعی با دستگاهی به نام ماشین جوجه‌کشی (incubator) انجام میشود یا به عبارت دیگر ماشین جوجه‌کشی ماشینی است که در آن شرایطی مشابه شرایط طبیعی توسط اجزای مختلف فراهم می‌شود و هرچه این شرایط به شرایط طبیعی که توسط پرنده ی مادر فراهم می‌شود نزدیکتر باشد ماشین جوجه‌کشی بهتری خواهیم داشت.

اساس کار کلیه دستگاههای جوجه‌کشی مبتنی بر اصول ذیل است:

- دما

- رطوبت

- تهویه

- چرخش

همه ی ما کم و بیش با ماشین جوجه‌کشی موضوع  کتاب حرفه و فن کلاس اول راهنمای آشنایی داریم. دستگاهی که اجزای تشکیل دهنده ی آن عبارتند از جعبه ی مقوایی بعنوان محفظه دستگاه، یک لامپ معمولی بعنوان منبع تامین حرارت، ظرف آب به عنوان منبع تامین رطوبت و دریچه هایی بر روی بدنه ی مقوایی به عنوان مجراهایی برای تهویه و تنظیم دما و خروج گرمای اضافی. در این ماشین جوجه‌کشی ساده چرخش بصورت دستی صورت میگیرد، لازم به ذکر است که اساس کار پیشرفته ترین ماشینهای کوچک و بزرگ جوجه کشی و اتاقکهای جوجه کشی در کارخانه های بزرگ جوجه کشی بر همین چند اصل ساده استوار است.

 

 

 

 

بازدید 1975 بار آخرین ویرایش در سه شنبه, 25 آبان 1395 11:47
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

طراحي سايت سئو سایت

طراحي وب سايت سئو سایت

دستگاه جوجه کشی - ماشین جوجه کشی