ماشین جوجه کشی ماشینی است که می تواند همچون پرنده مادر عمل کند و تخم مرغ های بارور را در شرایط مطلوب به جوجه تبدیل کند. در دستگاه جوجه کشی شرایط دمایی، رطوبتی، تهویه و چرخش اهمیت دارد.

ماشین جوجه کشی خانگی    ماشین جوجه کشی صنعتی     دستگاه جوجه کشی

به منظور انتخاب باكيفيت ترين تخم ها براي جوجه گیری باید به شناسايي گله تخمگذار توجه داشت که در زير به آن اشاره ميگردد:
- پرورش اصولي گله و اطمینان از شرایط بهداشت و سلامت آن.
- شرايط مناسب جفتگيري 
- تغذیه شده با جیره مناسب گله مولد (گله داراي همخوني نباشد).
- بايد توجه داشت كه تخم هاي ريز و خيلي درشت و يا پوست نازك استفاده نشود.
- از شستن تخم ها بايد بپرهيزيم چون باعث بسته شدن منفذ ها در روي پوست تخم ميگردد  و همچنين باعث رشد باكتري‌ها ميشود.


ذخیره و مراقبت از تخم:
در بيشتر موارد، مراقبتها  تنها معطوف به دوره جوجه کشی بوده و مراقبت خاصی از تخم های ذخیره شده برای جاگذاري در دستگاه بعمل نمی آید. در حالی که طول  مدت  ذخیره و نگهداری بیشتر از زمان جوجه کشی اهمیت دارد. زیرا حتی در این چرا كه  نطفه تخم بعنوان یک جنین زنده و در حال رشد  بوده و هرگونه سهل انگاري  باعث جوجه درآوري ناموفق و یا مرگ جنین یا نقص عضو و مشکلات ارگانیسمی می گردد.
- تخم ها را باید در شرایط مرطوب و خنک ( دمای ۱۵ – ۱۴) (رطوبت ۷۵ – ۷۳ درصد) نگهداری نمود.
- تخم را باید به شكلي  در شانه ها قرار داد که بخش بزگتر رو به بالا باشد.
- اگر قرار باشد كه تخمها بيش از 6 روز نگهداري شوند بايد روزي 2-3 بار آنها را بچرخانيم. بهترین زمان برای نگهداری تخم ها ۸-۷ روز مي باشد و بيش از آن توصيه نميشود  زیرا با گذشت زمانی بیشتر از آن، درصد جوجه درآوري  تخم ها افت می نماید. هنگام ارسال  تخم ها به دستگاه، باید اندکی صبر  كرد  تا حرارت  تخم ها که حدود  ۱۵ درجه می باشد با دمای معمول هوايكسان شود . زیرا در غیر این صورت، انتقال ناگهانی تخم ها از محل ذخیره به دستگاه جوجه كشي  باعث افزایش شدید حرارت  شده که موجب تراكم  رطویت خسارت  به تخم ها می گردد.

دستگاه جوجه‌کشی

برای واحد های بزرگ می توان دستگاه تك سني (ستر و هجر مجزا) و در مورد واحد های خيلي كوچك  یا دارای ظرفیت محدود می توان از یک دستگاه جوجه  چند سني  استفاده نمود. به طوری که بعد از ۲۱ روز تخم ها از شانه های ستر برداشته شده، به سبد هچر انتقال یافته و در داخل دستگاه قرار می گیرد. اما مهم  است نصب دستگاه در جايگاه  مسقف و بسته بوده که دارای سیستم تهویه مناسب جهت فراهم آوردن هوای تازه می باشد. به طوری که حرارت  و رطوبت بیش از حد کم طی  بازه زمانی خاصی در رشد جنین تاثیر گذاشته و می تواند مشکلاتی نظیر مرگ جنین، ضعف یا خروج سخت جوجه از تخم را به بار  آورد.
بهترين دما  براي جنين 99 درجه فارنهايت مي‌باشد. در دستگاه هاي پيشرفته مانند دستگا ه هاي توليد شده توسط ماشين طيور جويبار زماني كه حرارت بالابرود المنتها خاموش شده و  دريچه هاي هوشمند دمپر شروع به باز شدن مي كند تا حرارت به حالت نرمال برسد.

 

بازدید 2936 بار آخرین ویرایش در سه شنبه, 25 آبان 1395 11:49
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

طراحي سايت سئو سایت

طراحي وب سايت سئو سایت

دستگاه جوجه کشی - ماشین جوجه کشی