ماشین جوجه کشی ماشینی است که می تواند همچون پرنده مادر عمل کند و تخم مرغ های بارور را در شرایط مطلوب به جوجه تبدیل کند. در دستگاه جوجه کشی شرایط دمایی، رطوبتی، تهویه و چرخش اهمیت دارد.

ماشین جوجه کشی خانگی    ماشین جوجه کشی صنعتی     دستگاه جوجه کشی

به روزترین مطالب جوجه کشی

به روزترین مطالب جوجه کشی (3)

 

 

 

 

 

 


- ساخت محفظه مناسب
- طراحی و نصب سیستم تامین حرارت و کنترل دما
- طراحی و نصب سیستم تامین و کنترل رطوبت
- طراحی و نصب سیستم چرخش
- طراحی و نصب مکانیزم تهویه


 ساخت محفظه:
یک محفظه ماشین جوجه‌کشی را میتوان بسته یه طرح و نیاز از ابتدایی‌ترین مواد مثل یک جعبه ی مقوایی ساده یا با استفاده از ورقه هایی با عایق‌بندی خاص جهت جلوگیری از تبادل ناخواسته حرارت ساخت، باید توجه داشت یک محفظه‌ی ایده آل دستگاه جوجه‌کشی باید ضمن داشتن وزن کم از استحکام بالایی متناسب با ظرفیت دستگاه نیز برخوردار باشد و ضمن درزگیری محل اتصال عناصر مختلف بدنه نسبت به رطوبت نیز مقاوم باشد وعایق خوبی برای جلوگیری از تبادل حرارت داخل و خارج دستگاه باشد، برای درب دستگاه نیز میتوان از یک چهارچوب مقاوم با شیشه یا طلق دوجداره برای رویت بهتر داخل دستگاه و جلوگیری از تشکیل قطرات بر روی آن استفاده کرد. نکته ی مهم اینکه در یک محفظه ی خوب باید به اندازه ی کافی جا برای تمامی اجزای یک ماشین جوجه‌کشی مثل مکانیزم چرخش و راکها، ظرف آب، فن و سایر اجزا لحاظ شود پس در محاسبات حتمآ این نکات را در نظر بگیرید.


طراحی مکانیزم تامین و کنترل حرارت در ماشین جوجه کشی
برای تامین حرارت مورد نیاز ماشین جوجه‌کشی میتوان از انواع لامپ، المنت یا هیتر مناسب استفاده کرد، تامین حرارت باید به نحوی باشد که از وارد شدن شوک حرارتی به تخم‌ها و جنین جلوگیری کند ضمن اینکه در کمترین زمان ممکن و قبل از افت دما از حد مجاز و تعیین شده دما را به حد مطلوب و تعیین شده توسط کاربر برساند همچنین بعد از عمل کردن ترموستات و قطع منبع حرارتی در زمان رسیدن دما به حد مجاز از اعمال دمای اضافی به محفظه جلوگیری کند.


اجزای سیستم تامین و کنترل دما در جوجه کشی
1- منبع حرارتی که میتوان از لامپ، المنت ساده یا المنت با فین مخصوص یا هیتر استفاده کرد
2-  ترموستات که امروزه در انواع مختلف ترموستات آنالوگ و ترموستات دیجیتال در مدلهای متنوع و کارایی مختلف عرضه شده و وظیفه ی آن کنترل دما در محدوده ی مجاز تعیین شده توسط کاربر میباشد.
3- دیمر برای حذف توان اضافی منبع حرارتی و کنترل حرارت تولیدی.
4- دماسنج دقیق برای مشاهده ی مقادیر دما و تنظیم بر حسب نیاز.
پس ویژگی های یک سیستم ایده آل را میتوان تامین حرارت مورد نیاز به آرامی و بدون وارد شدن شوک حرارتی در حداقل زمان ممکن با کمک گرفتن از یک دیمر برای تنظیم حرارت تولید شده برای تخمها و بهره گیری از یک ترموستات دقیق برای کنترل دما در حد مجاز برشمرد.
نکته بهتر است منبع حرارتی در بالای محفظه نصب شود تا گرمای تولید شده ی اضافی توسط منبع حرارتی تخمها را تحت تاثیر قرار ندهد.


مکانیزم کنترل و تامین رطوبت در ماشین جوجه‌کشی
ساده ترین شکل تامین رطوبت در ماشین جوجه‌کشی قرار دادن یک ظرف آب متناسب با حجم دستگاه جوجه‌کشی است که البته تنظیم رطوبت به این شکل به سختی صورت میگیرد و دارای نوسان بالایی است، یکی دیگر از روشها قرار دادن المنت در ظرف آب و متصل کردن المنت به یک رطوبت سنج دیجیتال است یا متصل کردن المنت به یک دیمر و کنترل دمای آب و کنترل میزان تبخیر و اندازه گیری رطوبت با استفاده از رطوبت سنج آنالوگ است و اما مهمترین راه برای تامین رطوبت دستگاه جوجه‌کشی استفاده از یک رطوبت ساز آلتراسونیک (دستگاه بخار سرد یا مه ساز) و یک رطوبت سنج دیجیتال است که بسیار مطمئن و سریع میتوان نسبت به تامین و کنترل رطوبت بر حسب نیاز اقدام کرد و البته تعبیه یک فن برای تخلیه رطوبت اضافی احتمالی توصیه میشود.


طراحی سیستم تهویه در دستگاه جوجه‌کشی
تهویه عبارتست از تامین اکسیژن مورد نیاز بر اساس تعداد تخمها و تخلیه ی گازهای مضر تولید شده توسط جنین، همچنین گردش آرام هوا برای یکنواخت کردن دما و رطوبت در تمام قسمتهای ماشین جوجه‌کشی، لازم به ذکر است برای گردش هوا از فن متناسب با حجم دستگاه استفاده شود و فن تهویه بهتر از فن هیتر(منبع حرارتی)، سرعت بالای گردش هوا در محفظه باعث تبخیر بیش از حد رطوبت از سطح پوسته و خشکی آن میشود و جنین با از دست دادن بیش از حد رطوبت دچار آسیب خواهد شد لازم است برای تامین هوای تازه واکسیژن مورد نیاز تخمها بسته به تعداد تخمها یک یا چند سوراخ در جداره ی کناری محفظه (هم بالا و هم پایین) جهت تزریق هوای تازه توسط فن هیتر یا تهویه و خروج گازهای مضر تعبیه نمود.


طراحی سیستم چرخش در ماشین جوجه کشی
بطور طبیعی یک مرغ مادر هر ۳۵ دقیقه اقدام به چرخش تخمها به صورت تصادفی میکند اما در صنعت عمل چرخش تخمها برای جلوگیری از چسبیدن زرده به پوسته هر ۱ ساعت انجام میشود بدین شکل که تخمها از طرف سر کوچک و بصورت عمودی در شانه ها قرار گرفته و ۴۰ تا ۴۵ درجه نسبت به افق چرخانده میشوند، اجزای یک سیستم چرخش عبارتند از
الف- راکها و پایه ی اتصال به بدنه برای قرار گیری شانه ها در آنها
ب- موتور گیربکس دار با دور پایین متناسب با ظرفیت دستگاه به همراه بازوهای اتصال راکها به موتور گیربکس دار و تبدیل حرکت دورانی موتور گیربکس به حرکت خطی (تقریبآ مشابه حرکت میل لنگ و پیستون در موتور اتومبیل)
ج- تایمر دیجیتال برای تنظیم زمان بین چرخش راکها و اعمال این تنظیمات به موتور گیربکس دار
د- میکروسوئیچ برای تنظیم دقیق میزان چرخش و متوقف کردن حرکت موتور گیربکس بعد از رسیدن راکها و شانه ها به زاویه ی استاندارد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جوجه‌کشی به دو روش طبیعی و مصنوعی انجام می‌شود:

جوجه‌کشی طبیعی:

  پرنده ی مادر بر اساس غریزه (کرچ شدن) آمادگی خود را با یکسری علائم نشان می‌دهد که با قرار دادن تعداد مشخصی تخم تحت شرایط خاص میتوان اقدام به جوجه‌کشی به روش طبیعی کرد که البته امروزه زیاد مرسوم نیست، اما در روش مصنوعی میتوان با فراهم آوردن شرایطی مشابه شرایط طبیعی اقدام به جوجه‌کشی نمود.

جوجه کشی مصنوعی:

جوجه کشی مصنوعی با دستگاهی به نام ماشین جوجه‌کشی (incubator) انجام میشود یا به عبارت دیگر ماشین جوجه‌کشی ماشینی است که در آن شرایطی مشابه شرایط طبیعی توسط اجزای مختلف فراهم می‌شود و هرچه این شرایط به شرایط طبیعی که توسط پرنده ی مادر فراهم می‌شود نزدیکتر باشد ماشین جوجه‌کشی بهتری خواهیم داشت.

اساس کار کلیه دستگاههای جوجه‌کشی مبتنی بر اصول ذیل است:

- دما

- رطوبت

- تهویه

- چرخش

همه ی ما کم و بیش با ماشین جوجه‌کشی موضوع  کتاب حرفه و فن کلاس اول راهنمای آشنایی داریم. دستگاهی که اجزای تشکیل دهنده ی آن عبارتند از جعبه ی مقوایی بعنوان محفظه دستگاه، یک لامپ معمولی بعنوان منبع تامین حرارت، ظرف آب به عنوان منبع تامین رطوبت و دریچه هایی بر روی بدنه ی مقوایی به عنوان مجراهایی برای تهویه و تنظیم دما و خروج گرمای اضافی. در این ماشین جوجه‌کشی ساده چرخش بصورت دستی صورت میگیرد، لازم به ذکر است که اساس کار پیشرفته ترین ماشینهای کوچک و بزرگ جوجه کشی و اتاقکهای جوجه کشی در کارخانه های بزرگ جوجه کشی بر همین چند اصل ساده استوار است.

 

 

 

 

به منظور انتخاب باكيفيت ترين تخم ها براي جوجه گیری باید به شناسايي گله تخمگذار توجه داشت که در زير به آن اشاره ميگردد:
- پرورش اصولي گله و اطمینان از شرایط بهداشت و سلامت آن.
- شرايط مناسب جفتگيري 
- تغذیه شده با جیره مناسب گله مولد (گله داراي همخوني نباشد).
- بايد توجه داشت كه تخم هاي ريز و خيلي درشت و يا پوست نازك استفاده نشود.
- از شستن تخم ها بايد بپرهيزيم چون باعث بسته شدن منفذ ها در روي پوست تخم ميگردد  و همچنين باعث رشد باكتري‌ها ميشود.


ذخیره و مراقبت از تخم:
در بيشتر موارد، مراقبتها  تنها معطوف به دوره جوجه کشی بوده و مراقبت خاصی از تخم های ذخیره شده برای جاگذاري در دستگاه بعمل نمی آید. در حالی که طول  مدت  ذخیره و نگهداری بیشتر از زمان جوجه کشی اهمیت دارد. زیرا حتی در این چرا كه  نطفه تخم بعنوان یک جنین زنده و در حال رشد  بوده و هرگونه سهل انگاري  باعث جوجه درآوري ناموفق و یا مرگ جنین یا نقص عضو و مشکلات ارگانیسمی می گردد.
- تخم ها را باید در شرایط مرطوب و خنک ( دمای ۱۵ – ۱۴) (رطوبت ۷۵ – ۷۳ درصد) نگهداری نمود.
- تخم را باید به شكلي  در شانه ها قرار داد که بخش بزگتر رو به بالا باشد.
- اگر قرار باشد كه تخمها بيش از 6 روز نگهداري شوند بايد روزي 2-3 بار آنها را بچرخانيم. بهترین زمان برای نگهداری تخم ها ۸-۷ روز مي باشد و بيش از آن توصيه نميشود  زیرا با گذشت زمانی بیشتر از آن، درصد جوجه درآوري  تخم ها افت می نماید. هنگام ارسال  تخم ها به دستگاه، باید اندکی صبر  كرد  تا حرارت  تخم ها که حدود  ۱۵ درجه می باشد با دمای معمول هوايكسان شود . زیرا در غیر این صورت، انتقال ناگهانی تخم ها از محل ذخیره به دستگاه جوجه كشي  باعث افزایش شدید حرارت  شده که موجب تراكم  رطویت خسارت  به تخم ها می گردد.

دستگاه جوجه‌کشی

برای واحد های بزرگ می توان دستگاه تك سني (ستر و هجر مجزا) و در مورد واحد های خيلي كوچك  یا دارای ظرفیت محدود می توان از یک دستگاه جوجه  چند سني  استفاده نمود. به طوری که بعد از ۲۱ روز تخم ها از شانه های ستر برداشته شده، به سبد هچر انتقال یافته و در داخل دستگاه قرار می گیرد. اما مهم  است نصب دستگاه در جايگاه  مسقف و بسته بوده که دارای سیستم تهویه مناسب جهت فراهم آوردن هوای تازه می باشد. به طوری که حرارت  و رطوبت بیش از حد کم طی  بازه زمانی خاصی در رشد جنین تاثیر گذاشته و می تواند مشکلاتی نظیر مرگ جنین، ضعف یا خروج سخت جوجه از تخم را به بار  آورد.
بهترين دما  براي جنين 99 درجه فارنهايت مي‌باشد. در دستگاه هاي پيشرفته مانند دستگا ه هاي توليد شده توسط ماشين طيور جويبار زماني كه حرارت بالابرود المنتها خاموش شده و  دريچه هاي هوشمند دمپر شروع به باز شدن مي كند تا حرارت به حالت نرمال برسد.

 

طراحي سايت سئو سایت

دستگاه جوجه کشی - ماشین جوجه کشی

طراحي وب سايت سئو سایت